KOŞULLAR

ÖĞRENCİ KATEGORİSİ KATILIM KOŞULLARI

1) T.C. vatandaşı olmak,

2) 01.01.2001 tarihi ve öncesinde, 01.01.1989 tarihi ve sonrasında doğmuş olmak

3)Yarışmanın öğrenci kategorisi, üniversitelerin Mimarlık, Mühendislik, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakülteleri lisans veya yüksek lisans bölümlerinde okuyan tüm öğrencilere açıktır.

4) Öğrenciler yarışmaya ekip olarak katılım gerçekleştirebilir. Bir ekip en fazla 3 kişiden oluşabilir. Öğrenci kategorisinde ekip olarak katılacak her bir yarışmacının yukarıda sayılan lisans ve yüksek lisans eğitimine devam ediyor olması gerekmektedir. Bu kategoride yer alan ekipte profesyonel katılımcı yer alamaz.

PROFESYONEL KATEGORİSİ KATILIM KOŞULLARI

1) T.C. vatandaşı olmak,

2)Yarışmanın profesyonel kategorisi, üniversitelerin Mimarlık, Mühendislik, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakülteleri lisans veya yüksek lisans bölümlerinden mezun olanlara açıktır.

3)Profesyonel katılımcılar yarışmaya ekip olarak katılım gerçekleştirebilir. Bir ekip en fazla 3 kişiden oluşabilir

4)Yarışmanın “Profesyonel” kategorisinde ekip üyesi olarak katılacak yarışmacılardan her birinin yukarıda sayılan lisans veya yüksek lisans programlarının birinden mezun olmuş olması gerekmektedir.

ORTAK HÜKÜMLER

1)Yarışmaya katılan her projede özgünlük, yarışmacının kendisi tarafından tasarlanmış olması, daha önce başka bir yerde üretilmemiş olması ve başka bir doğaltaş tasarım yarışmasına katılıp derece almamış olması şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa EİB Genel Sekreterliğince ödülü geri alınır. Ayrıca yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.

2)Ege İhracatçı Birlikleri’nin ve herhangi bir çalışanının, birinci dereceden yakın akrabaları Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması’na katılamaz, katılmış ve kazanmış olsalar dahi ödül alamazlar veya almışlarsa tüm haklarını kaybeder ve ödülleri iade ederler.

3)Jüri üyelerinin birinci dereceden yakın akrabaları, çalıştıkları ve/veya sahibi oldukları kurumlardan bir kişi Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması’na katılamaz, katılmış ve kazanmış olsalar dahi ödül alamazlar, almışlarsa tüm haklarını kaybeder ve ödülleri iade ederler.

YÖNTEM

Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması konu olarak toplamda 3 kategoride gerçekleştirilecektir.

1) Mermer artıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkin tasarım projeleri

2) Dış Mekan

3) İç Mekan mobilya, aksesuar ve uygulamaları